Umiestnenie rodinnej sauny

Najideálnejšie riešenie umiestnenia rodinnej sauny je v samostatne stojacej zrubovej stavbe postavenej v prírodnom zákutí v blízkosti jazera alebo potoka.

Zrubová sauna – je možné postaviť samostatne stojací zrub v priestore väčšej záhrady, pričom je potrebné vymurovať pevnú základovú betónovú platňu a na ňu postaviť zrub z opracovaných hranolov. Pri plánovaní pôdorysu takejto stavby je vhodné vopred počítať s umiestnením všetkých častí správne funkčnej sauny, aby sa predišlo neskoršiemu prerábaniu.

Práve týmto spôsobom bola postavená v okolo roku 1920 prvá známa Ruská sauna na Slovensku a pravdepodobne aj v širokom okolí. Viď.: Príbeh prvej sauny na Slovensku.

V pivničných priestoroch – saunu je možné umiestniť, ako samostatnú miestnosť v rámci pivničných priestorov rodinného, ale aj bytového domu. Práve stavba sauny v priestoroch bytového domu sa z pohľadu návratnosti investovaných prostriedkov javí ako veľmi ekonomicky efektívne riešenie. Je potrebné myslieť na zabezpečenie vetrania, prívodu elektrickej energie a dôležitého detailu – dvere do sauny by sa mali otvárať smerom von – čo je vo väčšine pivničných priestoroch našich panelových domov presne naopak – takže bude potrebné z bezpečnostných dôvodov vymeniť vstupné dvere a zárubňu.

Príklad: spoločenstvo vlastníkov bytového domu vyčlení časť spoločných priestorov – napríklad bývalej práčovne ( ktorá už v dnešných podmienkach nemá opodstatnenie ), investuje prostriedky z fondu opráv na stavbu spoločnej sauny a potom už využíva túto saunu napríklad systémom jednoduchého rozpisu pre jednotlivé byty. Pričom náklady na prevádzku sauny sa započítajú do prevádzky spoločných priestorov.

À propos: k takýmto realizáciám došlo už v osemdesiatych rokoch minulého storočia ( za socializmu ) napríklad v paneláku na Ostravskom sídlisku Fifejdy ale aj v Pardubiciach. Na Slovensku o takejto saune nevieme a budeme radi, ak nám dáte o nej dáte vedieť.

V obytných priestoroch rodinného domu – v tomto prípade sa jedná o využitie miestnosti, ktorá sa nevyužíva ako obytná miestnosť ( napríklad po odchode detí z domu za vlastným bývaním ). Tu je najideálnejšie umiestniť saunu na prízemie s možnosťou ísť sa ochladiť do záhrady prípadne do vonkajšieho bazéna, alebo kade.

V obytných priestoroch bytu – v bytoch je potrebný hlavne dobrý nápad spojený s umiestnením sauny do miestnosti v blízkosti kúpeľne – za účelom ochladenia. Pričom efektné riešenie je myslieť na stavbu malej rodinnej sauny počas rekonštrukcie kúpeľne. Za zmienku ešte stojí, že bude pravdepodobne potrebné myslieť na vytvorenie samostatnej vetvy istenia elektrických kachlí na vykurovanie sauny – v tomto prípade však v každom prípade odporúčame kontaktovať sa s odborníkom na elektroinštalácie ešte pred samotnou realizáciou projektu.

V podkroví rodinného domu, alebo mezonetového bytu – je nutné zabezpečiť vetranie sauny a tiež umiestniť saunu tak, aby nebola sauna pod štítom strechy. Potiareň by nemala mať menšiu svetlú výšku ako2 mhlavne z dôvodu správnej cirkulácie ohriateho vzduchu a správneho prehrievania celého priestoru.

V prístavbe, alebo hospodárskej stavbe pri rodinnom dome – v tomto prípade sa jedná o vdýchnutie nového života významu priestorom, ako sú staré humná, drevárne, šopky, komory či letné kuchyne. Stavebníci tú majú nekonečné množstvo možností, za zmienku stojí, že v tomto prípade odporúčame vykurovanie sauny drevom a v okolí vytvoriť intímne zákutie v záhrade na odpočinok po saunovaní – spojené napríklad so záhradným grilom či vínnou pivnicou. No jednoducho možností realizácie je naozaj veľmi veľa.
NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.      Porovnanie cien na Pricemania.sk