Príbeh prvej sauny na Slovensku

To, že rodinná sauna naozaj nie je snobská záležitosť podčiarkuje príbeh tej prvej sauny, ktorú postavil pre svoju rodinu mlynár Michal Demo v rázovitej obci Šumiac približne v roku 1920.

Michal Demo sa dostal počas prvej svetovej vojny do zajatia v Rusku, kde štyri roky pracoval v mlyne grófa Tolmačova v meste Saratov. Tu sa zaľúbil do Márie Rostovej, ktorú vychoval gróf Tolmačov. Po zmene spoločenskej situácie v Rusku po roku 1917 bolo pre Máriu lepšie odísť na Slovensko. Potom, ako sa Michal a Mária vzali postavili v Šumiaci mlyn a ruskú saunu prvú na Slovensku a s veľkou pravdepodobnosťou aj v širokom okolí.

Saunu postavili hneď pri potoku. V predsieni bolo jedno väčšie okno, lavica a drevený vešiak na ktorý okrem odevov vešali zväzok brezového prútia. Vo väčšej miestnosti – potiarni bola hrubá drevená lavica a mohutné kachle s akumulačnou náplňou, o ktorej sa hovorilo, že je to ruda z Ruska. Jednalo sa o klasickú dymovú saunu, aké sa ešte aj dnes stavajú vo Fínsku. Na ochladzovanie sa používala drevená kaďa.

Sauna neslúžila len rodine Demových. Ako príklad môžeme uviesť spomienky pani Ševčákovej, ktorú po pôrode syna postihli silné reumatické bolesti. Manžel ju v perinách odviezol rebrinákom do chalupy Demových, ktorí ju 10 dní nosili do sauny pri potoku, najprv jeden krát denne a neskôr dvakrát za deň. A pomohlo to!

Ďalší majitelia manželia Durajovci pôvodnú celodrevenú konštrukciu obmurovali, zdvihli strechu, a tým aj svetlú výšku miestnosti, zamurovali jedno okienko v potiarni, zaviedli elektrinu a drevenú kaďu vymenili za kovovú vaňu. Takto stavba v Šumiaci mohla slúžiť ďalšej generácii.

 

 
NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.      Porovnanie cien na Pricemania.sk