Zloženie stien a stropu sauny

Steny a strop sauny sa vo väčšine prípadov realizujú „sendvičovou“ technológiou, ktorá pozostáva z vonkajšieho plášťa, izolačnej vrstvy, parozábrany, konštrukčných hranolov a vnútorného obkladu.

  1. Vonkajší plášť – je tvorený buď obvodovou stenou resp. vnútornou priečkou miestnosti, v ktorej sa nachádza sauna ( táto môže byť murovaná, alebo drevená / zrubová ), alebo dreveným obkladom vedľajšej miestnosti, ktorý môže byť buď z tatranského obkladu, drevotriesky, OSB dosiek atď.
  2. Izolačná vrstva – predstavuje izoláciu potiarne od vonkajšieho prostredia a obvodových múrov, ktoré sú schopné absorbovať veľké množstvo tepla, hlavne v nevykurovaných priestoroch. Treba brať do úvahy, že sauna bude vykurovaná na teplotu 90 –110 °C. Ako izolačná vlna sa používa sklená vata, čadičové vlákna, kamenná vlna atď. o hrúbke100 mm. Na izoláciu stropu je možné použiť aj hrubšiu izoláciu 150 –200 mm, hlavne ak ide o saunu v exteriéri.
  3. Parozábrana – tvorí ju hliníková parotesná fólia na spojoch prelepená hliníkovou páskou. Táto vrstva zabraňuje prenikaniu vlhkosti do izolačnej vrstvy a odráža tepelné žiarenie späť do interiéru. Na trhu sú aj fólie natiahnuté na polyuretánovej pene s mriežkou a vzduchovou membránou, ktoré poskytujú dodatočné zvýšenie tepelnej izolácie sauny.
  4. Konštrukčné hranoly – používajú sa drevené hranoly 10 x 5 cm, z ktorých sa vytvorí drevená konštrukcia nesúca vnútorný obklad, parozábranu a prípadný vonkajší obklad sauny. Medzi konštrukčné hranoly sa vkladá izolačná vrstva. Vzdialenosť medzi jednotlivými hranolmi prispôsobíme šírke blokov izolačnej vrstvy, pričom rozteč medzi hranolmi je o 2 –4 cm menšia, ako je šírka bloku – z dôvodu utesnenia priestoru a zabránenia vznikaniu tepelných mostov. Maximálna vzdialenosť medzi hranolmi je 60 –80 cm. Konštrukciu môžeme vystužiť horizontálne umiestnenými hranolmi.
  5. Vnútorný obklad sauny -  je tvorený tatranským obkladom – pričom sa používa drevo z topoľa, jelše, osiky alebo smreku viac viď.: Aké drevo do sauny? Obklad sa pribíja vertikálne na pomocné lišty o rozmeroch 4x4 cm, ktoré prichytia parozábranu a vytvoria ovetrávací priestor medzi parozábranou a vnúorným obkladom. 

Profil steny sauny

 

Strop sauny by nemal byť súčasťou strechy miestnosti, v ktorej sa nachádza sauna. Medzi strechou a stropom sauny musí byť priestor na odvod vyzrážanej vlhkosti. V exteriérových saunách preto odporúčame klasickú sedlovú strechu.
NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.      Porovnanie cien na Pricemania.sk