Lavice v potiarni

Veľmi dôležitou časťou vybavenia sú lavice, ktoré by mali byť čo najjednoduchšie. Používa sa drevo bez hŕč, hladké na dotyk, ktoré v potiarni nepáli – napríklad topoľové, viac viď: Aké drevo do sauny?. Prične majú mať medzi latkami medzery na prúdenie vzduchu, musia byť dostatočne pevné a nemali by vŕzgať.

Lavice sa zhotovujú stupňovito. Najčastejšie bývajú dva stupne pričom vrchná lavica je vzdialená od podlahy potiarne 90 -100 cm, spodný stupeň 40 –50 cm. Výška lavíc od podlahy závisí od výšky príslušníkov rodiny a výšky sauny. Laty priční sa kladnú na masívnu drevenú nosnú konštrukciu pozdĺžne. Jednotlivé laty by mali mať šírku 5 –8 cma kladú sa s medzerami 1,5 –2 cm. Hrúbka lát závisí od vzdialenosti medzi podperami takto:

Minimálna hrúbka lát

Vzdialenosť medzi podperami

22 mm

600 mm

25 mm

900 mm

44 mm

1200 mm

 

Latky sa prichytávajú na konštrukciu skrutkami do dreva zospodu tak, aby sa saunujúci nemohli popáliť o hlavičky skrutiek.

K laviciam je možné ako doplnok namontovať na stenu operadlá z rovnakých latiek ako sú na laviciach. Jednoducho zhotoviteľným doplnkom sú aj opierky hlavy, pochôdzne rošty a stolčeky pod nohy – ktoré sa hodia pri sedení na spodnej lavici a tiež pomôžu deťom vyliezť na lavicu, ktorá je pol metra nad zemou.  

Lavice v ajlepšej saune vo Fínsku
NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.      Porovnanie cien na Pricemania.sk