Aké drevo do sauny?

Architektonicky zjednocujúcim prvkom každej sauny je použitie dreva. Jeho prednosťami sú vynikajúca absorpcia vlhkosti, termoizolačné vlastnosti, príjemná vôňa a design.

Po tisícročie overené a odskúšané drevo sa v saune jednoducho nedá nahradiť. Nemožno však použiť akékoľvek drevo.

Všeobecne možno povedať, že čím má drevo nižšiu hustotu, tým menej tepla potrebuje na svoje prehriatie a tým je vhodnešie do potiarne. S tým súvisí aj jeho izolačná schopnosť alebo presnejšie tepelná vodivosť, ktorú zase ovplyvňuje vlhkosť.

Najvhodnejšie vlastnosti majú tropické dreviny ako Abachi, ďalej červený céder, sekvoja, platan, ktoré sú však u nás veľmi drahé. V Škandinávii sa zase používajú dreviny ako severský smrek, jedľa, alebo sosna. Nuž a u nás má jednoznačne najvhodnejšie vlastnosti topoľ, jelša, alebo osika. Topoľové drevo je celkom dobre dostupné má veľmi estetickú kresbu bez hŕč je dostatočne pevné a aj celkom lacné. Do potiarne neodporúčame smrek, jedľu, borovicu ani smrekovec. Tieto dreviny sa v saunách zosúšanú, majú výrony živice a hrče. Hlavne na strope a v blízkosti saunovej pece vyzerá smrek po niekoľkých rokoch naozaj žalostne.

Drevo by malo byť pred stavbou sauny dostatočne vysušené, bez väčších hŕč a ohobľované. Drevo, ktoré je v potiarni sa neimpregnuje, nemorí, nelakuje – jednoducho drevo je len nahladko ohobľované a vyšmirgľované.

V odpočinkovej miestnosti odporúčame použiť u nás najdostupnejšie a najlacnejšie smrekové drevo, ktoré sa natrie tenkou vrstvou bezfarebného laku, aby zostala zachovaná jeho prirodzená kresba.
NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.      Porovnanie cien na Pricemania.sk