Vetracie otvory

Vetracie otvory sú malou avšak veľmi dôležitou súčasťou potiarne. Ich úlohou je zabezpečiť prívod čerstvého – okysličeného vzduchu a odvod ťažkého a vydýchaného vzduchu z priestoru potiarne. V minulosti sa tieto otvory do sáun nezabudovávali a to z jednoduchého dôvodu – saunovacia miestnosť nebola tesná. Čerstvý vzduch prúdil z vonku hlavne priestorom medzi prahom a dverami a ohriaty vzduch vystupoval von škárami medzi zrubovými trámami. Tento starý spôsob už pri dnešných možnostiach izolačných materiálov nie je možný a tak sa musia v saunách budovať vetracie otvory.


Prívod vzduchu:

- na prívod vzduchu sa ešte stále dá použiť aj stará dobrá cesta medzi dverami a prahom. Sklenené dvere do sáun sa dokonca vyrábajú bez prahu a prirodzene tak vzniká priestor na prívod vzduchu do potiarne. Tento spôsob prívodu vzduchu odporúčame hlavne v prípade, že sa saunovacia pec nachádza na rovnakej stene ako dvere – čo je aj najčastejším dispozičným riešením dnešných sáun,

- pokiaľ je saunovacia pec značne vzdialená od dverí, alebo sú dvere tesné s prahom musíme do potiarne zabudovať otvor ma prívod vzduchu. Tento otvor sa umiestňuje do blízkosti saunovej pece vo výške maximálne10 cmod zeme. Na otvor prirobíme posuvné dvierka zabezpečujúce reguláciu prívodu vzduchu. Pri elektrických peciach sú počas zakurovania dvierka zavreté a na začiatku saunovania sa otvoria. Pri peciach na drevo, v ktorých sa zakuruje z potiarne musia byť tieto dvierka otvorené už počas zakurovania – pri peciach tunelového typu toto nie je potrebné.    

Prúdenie vzduchu v saune

Vetrací otvor:

– tento otvor sa umiestňuje diagonálne oproti otvoru prívodu vzduchu vo vrchnej časti steny sauny, ktorá je oproti stene, na ktorej sa nachádza vykurovacie teleso sauny, alebo v jej blízkosti. Vzduch musí mať zabezpečený plynulý prechod do vonkajšieho prostredia cez vetrací otvor – za otvorom by nemalo byť skladisko nepotrebného náradia, stavebného materiálu a podobne, ktorý by zabraňoval plynulej cirkulácii vzduchu.
NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.      Porovnanie cien na Pricemania.sk