História sauny

Zariadení podobných saune bolo a stále exituje na svete veľa a všetkým sa pripisovali liečivé účinky. Nórska lekárska spoločnosť uznala saunu za účinný prostriedok prevencie niektorých nákazlivých chorôb.

Potné kúpele využívajú na liečbu pôvodné africké kmene v stredozápadnej a východnej Afrike. Japonci využívali potný kúpeľ kama-buro pri rôznych úrazoch, kožných chorobách, žalúdočných ťažkostiach, artritíde a reumatizme. Aljašský Eskimáci očakávali od potného kúpeľa nielen očistný efekt, ale aj liečivé účinky pri viacerých chorobách a odstránenie bolesti svalov, ako aj revitalizačné vplyvy. Pôvodné indiánske kmene a rovnako aj dnešné národy obývajúce Strednú Ameriku poznajú pôvodné mayské temescal alebo temescalli (potné kúpele), ktoré majú okrem očistnej funkcie i dôležité postavenie v liečbe reumatických, kožných a iných chorôb.

Najstaršia písomná zmienka o saune pochádza z roku 450 p. n. l. od Herodota, ktorý opisuje zvyklosti skýtsko-samarkandských nomádskych kemňov, obývajúcich oblasti dnešnej Ukrajiny. Tieto kmene mali vo zvyku kúpať sa v stane, v strede ktorého boli rozpálené kamene, na ktoré hádzali semená. V roku 973 n. l. arabsko-židovský lekár Ibrahim Ibn Jakuba vyslaný k nemeckému cisárovi Ottovi I. do Merseburgu opisuje drevené stavby s kamennou pecou, na ktorú po jej rozpálení liali vodu, pričom sa kúpajúci za silného potenia šľahali vetvičkami rastlín.

Sauna mala svoje obdobia silného rozkvetu, ale aj násilného úsilia o jej zánik. Dôvodom prečo mala byť odstránená zo života človeka boli rozličné epidémie, ale aj to, že sa kúpele zneužívali na nemravné ciele. Najväčšiu zásluhu na jej renesancii mali obyvatelia Fínska. Prvé nesmelé kroky na jej víťazstve do celého sveta sa začínajú vybudovaním súkromnej sauny pre fínskych športovcov na olympijských hrách v Paríži v roku 1924. Na olympiáde v Londýne v roku 1948 využívali saunu športovci zo 70 krajín sveta, v roku 1952 na olympiáde v Helsinkách slávila sauna mimoriadny úspech predovšetkým u novinárov a rozhlasových reportérov.
NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.      Porovnanie cien na Pricemania.sk