Podmienky a zásady správneho saunovania

▪         Najdôležitejšou podmienkou je pozitívny vzťah k saune a saunovaniu. Každý väčší strach alebo neprekonateľná obava zo sauny sa musí rešpektovať a radšej od sauny upustiť.

▪         Vyhradiť si dostatok času na saunovanie – približne 2 hodiny.

▪         Do sauny sa nemá vstupovať bezprostredne po ťažkom fyzickom alebo psychickom výkone, záťaži, ale až po 15-30 minút trvajúcom upokojení a odpočinku.

▪         Zásadne sa nemá saunovať hneď po výdatnom jedle, ale ani nalačno. Pred saunovaním sa odporúča zjesť menšiu dávku ľahkého jedla.

▪         K základnému vybaveniu saunujúceho patrí jeden menší uterák (najlepšie froté), na ktorom saunujúci sedí alebo leží tak, aby mohol pot doň vsakovať. Druhý väčší uterák slúži na osušenie alebo zabalenie po saunovaní.

▪         V saune sa majú používať ľahko dezinfikovateľné prezuvky z plastu alebo podobného materiálu.

▪         Pred vstupom do sauny treba použiť záchod a vždy si dôkladne umyť mydlom celé telo, predovšetkým intímne časti a nohy. Potom je potrebné sa osprchovať teplou vodou. Následne sa veľmi dôkladne osušiť uterákom, aby sa nezvyšovala vlhkosť potiarne a súčasne, aby sa v pomerne krátkom čase dosiahlo zvýšenie telesnej teploty a vyvolalo príjemné potenie.

▪         Ak saunujúci cíti, že má studené nohy alebo ruky, treba pred vstupom do sauny ohrievať tieto končatiny do dvoch tretín vo vaničkách s vodou teplou 36-40° C asi 10 minút. Tento kúpeľ priaznivo ovplyvňuje celý cievny systém povrchu tela a vytvára vhodné podmienky na efektívny účinok tepla pri pohybe v potiarni.

▪         Každý sa saunuje bez akéhokoľvek odevu, teda nahý. Plavky sú do sauny extrémne nevhodný odev, pretože sú vyrobené zo 100%-tne syntetického materiálu, čo znamená, že pri teplote nad 50° C sa do okolia dostávajú zdraviu škodlivé látky! Sedíme tým pádom na časovanej zhubnej bombe! 

sauna
NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.      Porovnanie cien na Pricemania.sk