Saunovanie a deti

Deti a mladí vo Fínsku a ostatných severských krajinách sa saunujú približne tak dlho a pravidelne ako dospelí. Niektorédeti použijú saunu už od prvého mesiaca. Priemerný vek je však približne 4,5 mesiaca. Deti sa saunujú s rodičmi do 7. roku života.

Saunovanie pôsobí inak na detský a inak na dospelý organizmus. Deti sú po saunovaní ukľudnené, v dobrej pohode, majú chuť k jedlu a v noci dobre spia.

  Saunovanie a deti  

Za priebeh i efekt saunovania u malých detí sú predovšetkým zodpovedný dospelí. Nie je možné priviesť dieťa do sauny a ísť napr. na pivo, ani s ním byť v saunovej kabíne a venovať sa len svojmu saunovaniu sa a dieťa brať len ako trpený prívesok. Saunovanie je forma termických, teplotne intenzívnych fyzikálnych stimulov, ktoré vyžaduje určitý rešpekt voči jeho vplyvom.

Je potrebné, aby dospelí pri saunovaní sa s deťmi zabránili predovšetkým rýchlym zmenám telesnej polohy v záverečných chvíľach prehrievania v saune a dbali na zachovanie postupu saunovania sa.

Jedine neprerušované dlhodobé prehrievanie (nad limit 15 minút) môže viesť k prehriatiu a škodám, z tohto stavu vyplývajúceho.

Vznik celkovej odolnosti organizmu, pravidelným saunovaním ešte pred sezónou epidémií, možno do značnej miery zmierniť priebeh ochorenia, či zabrániť vzniku komplikácií.

Tvrdenie: Sprchovanie sa v studenej vode je postačujúce pre otužovanie sa, je bohužiaľ chybné. U detí je zásadne nevhodné takéto otužovanie bez predchádzajúceho zahriatia pohybom alebo teplou procedúrou. 

    
NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.      Porovnanie cien na Pricemania.sk